İstanbul Dudullu OSB Müdürü Murat Fırat
peuterey jakke canada goose jakke pris woolrich parka timberland norge timberland boots woolrich arctic parka uggs vintersko parajumper jakke uggs votter belstaff jakke canada goose pris moncler jacket belstaff jacket barbour jakke canada goose expedition parka dame barbour jakke dame canada goose expedition parka barbour norge moncler vest
İstanbul Dudullu OSB Müdürü Murat Fırat
“Islah OSB yerine, atıl OSB’lere geçiş teşvik edilmeli”
07.03.2012 18:23:54

 OSB'lerin sağladığı temel avantajı, her türlü fiziki ve sosyal altyapısı tamamlanmış fabrika arsalarının maliyet bedeli üzerinden ve uzun vadeli olarak sanayicimize sunulmasıdır. OSB'lerin kendisi fiziki bir teşvik aracı olduğu gibi içinde yapılan fabrika yatırımları da devletin genel yardım ve desteklerinden yararlanmaktadır.

1977 yılında Bakanlık tarafından planlanan ve 1983 yılında faaliyete başlayan İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Murat Fırat ile OSB’lerin önemi, İhtisas OSB’ler ve yeni gündeme gelen Islah OSB’ler üzerine yaptığımız röportajda Murat Fırat, önemli konulara temas etti.

İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi olarak, bölgede faaliyet gösteren sanayicilerin her türlü alt yapı hizmetini sürekli olarak aksatmadan yürüttüklerini söylüyor ve ekliyor: “Teknolojik ve bilimsel gelişmeler doğrultusunda sürekli iyileştirme ve sürdürülebilir yaşam koşullarını sağlamaktayız. İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi olarak biz, sunduğumuz hizmet ve oluşturduğumuz farklılıklar ile ülkedeki OSB’ler arasında ilk sıralardayız.”

“Hizmet alanımız olan Sanayi Bölgesinde, verdiğimiz hizmetlerin kapsam ve kalitesini sürekli olarak iyileştirmek” diyen Murat Fırat, “Çalışanlarımızın sunduğu hizmetin kalitesini artırıcı ve kişisel becerilerini geliştirici eğitim almasını sağlamaktayız. Sürekli eğitim faaliyetlerini aktif hale getirdik. Bölgede ve müdürlüğümüzde çalışan personelimizin memnuniyetini arttırmak yönündeki çalışmalarımız süreklilik arz etmekte. Tedarikçilerimizi, kalite yönetim sistemi kapsamında hizmet veren tedarikçiler arasından seçiyoruz. Temiz çevre, sürdürülebilir yaşam alanları oluşturmak ana prensibimiz. Çevremizde bulunan eğitim kuruluşlarında Sosyal Sorumluluk Projeleri hayata geçiriyoruz. Sosyal sorumluluk bilinci içinde sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelere katkı sağlıyoruz. Bölge katılımcılarımızı destekleyerek, kalite ve çevre bilinçlerinin gelişmesine yardımcı olmaktayız. AR-GE hizmetlerini destekliyoruz. Teknolojik yenilikleri takip ederek, verdiğimiz hizmetlerin kalitesini artırmaktayız” şeklinde konuştu.

Dudullu OSB’de toplam kaç kişi istihdam ediliyor?
Bölgede çalışan sayısı otuz bine yakın. Çevresiyle beraber günde elli bin çalışan sayısı var burada. Bölge, iki yüz binlik bir nüfusa istihdam ve ekonomik değer sağlıyor.

Murat Bey, sanayiciler OSB avantajlarından tam anlamıyla haberdarlar mı?
Aslında sanayici işine gelirse her şeyi öğreniyor. Sanayicinin amacı para kazanmak çünkü... Ne şekilde para kazanılacağını biz yöneticilerden çok daha iyi biliyorlar. Çünkü yatırım yapan sanayici, taşın altına elini koyan insan. Para kazanmayacak işe sanayici para yatırmaz, mutlaka kazanacağına eder. Dolayısıyla, OSB’lerin avantajları konusunda her türlü bilgiye sahipler.

İhtisas OSB’ler ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
İhtisas OSB, sadece tek bir konu üzerinde uzmanlaşmış imalatçıların bulunduğu alanlar diye tanımlanıyor. Örneğin; Kimya ve Deri ile ilgili OSB’ler, İhtisas OSB olarak kuruluyorlar ve içlerinde başka imalatı barındırmayacaklar. Fakat bu tip OSB’ler ülkemizde pek de yer bulmadı. Çünkü sanayi yapımız karma OSB modeline daha yatkın. Daha sonra Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan ile getirilen bir küme modeli oldu. Küme modelinde örneğin, deri sektörüne hizmet eden bütün alt sektörlerinde içinde olduğu bir alan oluyor. O zaman o küme sanki ihtisas gibi gözükse de, ihtisasın tanımına uymuyor. Bakanlık buna da bir şekil verelim dedi ve içinde artık ihtisası kalmamış OSB’lerin adını değiştirerek, karma OSB’ye dönüştürme yolunda çalışmalara başladı. Türkiye koşullarında aslında bir alanı uzmanlaştırmak bana çok doğru gelmiyor. Çünkü değişik sektörler her yerde olmalı. Bu konuda bütün OSB’lerin içerisine baktığınız zaman önce ihtisas kimliği ile hizmete girmekle beraber ardından bu kimliğini kaybedip karmaya dönüşüyorlar. Yeni bir kavram var, Islah OSB… Bununla ilgili olarak, 2011 Nisan ayında bir kanun değişikliği ile birlikte, OSB kanunu içerisine bir madde koydular. Islah OSB tanımı ise şöyle; dağınık sanayi alanlarında bulunan imalatçıları, istedikleri takdirde bir yıl içerisinde komisyonlar kurarak OSB haline getirip, faaliyetlerini OSB çatısı altında sürdürmeleri. Aslında bakanlık bunu hangi amaçla yaptı ben bilmiyorum ama bana göre çok doğru bir yaklaşım değil. Türkiye’deki OSB’lerin yüzden sonrası bana göre tabela OSB. Bence, yeni OSB yaratmak yerine, sanayiciyi atıl durumda olan OSB’lere taşımak konusunda teşvik edici çalışmalar yapmak daha doğru. Adam gitmiş Anadolu’nun ücra köşelerinde yapılaşmış, sonrada gelip ‘beni OSB yap veya beni buradan kurtar’ diyor. Bakanlık her şeyi kurtarmak zorunda değil.

Islah OSB, tarım arazilerine ve su havzalarına zarar verir deniliyor. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?
Aynen öyle. Bu bakımdan, bakanlığın burada elemanlarına zor bir görev düşüyor. Orda sınıf tespitini yaparken mera ve köy alanlarını çok iyi belirleyip dışarıda tutmak lazım, su kaynaklarından çok uzaklaştırmak gerekiyor. Islah OSB ile ilgili gündemde olan Trakya örneğini verecek olursam; zaten su kaynağı yok, altyapı kirli, yer altı suyu kirlenmiş, Ergene havzasının bugün içinde bulunduğu durum kötü. Bunları iyileştirmek, çevreyi güzelleştirmek yerine, yeniden bu kirletici unsurları koymak ne kadar doğru olur, onu da sizin okurlarınıza bırakıyorum. Bir organize sanayi bölgesi belirlenmişse, gerçekten orda sanayi olur, başka bir şey olmaz. Ama geçmiş dönemde, ‘bana yeter ki bir otomotiv fabrikası getirin, patates tarlası da veririm, birinci sınıf tarım toprağını da veririm’ diyen büyüklerimiz vardı. Böyle bakarsanız sanayiye, sanayi gelişmez. Hele bu şekilde hiç gelişmez. Islah OSB’ler adı altında siz, dağınık sanayilerden OSB yapmak yerine o boş, atıl OSB’leri özendirerek, hem tarım arazilerini hem de su havzalarını korumuş olursunuz.

Islah OSB projesi, İhtisas OSB’ye alternatif bir proje olarak mı çıkıyor?
Kesinlikle hayır. Yıllardır konuşulan şu var; yeni belediyeler sanayi alanları yaratmasın, OSB’lere alternatif olmasın. Sanayi alanları gitsin kendisine, OSB içerisinde yer bulsun. Ne işi var, adam gitmiş Kırklareli’nin, Tekirdağ’ın ücra köşelerine fabrika kurmuş. Bence zaten onlar çevreyi, alıcı ortamı kirlettiler. Oralardaki kontrol mekanizması, şehirlerden çok daha zayıftır. Şimdi siz, Islah OSB adı altında oraları yasal hale getiriyorsunuz. Ama koşul getirselerdi, belediyeler o sanayi alanlarını planlarında iptal edip konut alanlarına çevirselerdi, hem onların rant kazanmalarına engel olacaktı, hem de oradaki sanayicinin OSB’lere göç etmesini sağlayacaklardı.

Peki, atıl durumda olan OSB’leri cazip hale getirmek için neden bir çaba harcanmıyor?
Aslında burada birazda teşvike bakış yatıyor. Bizde teşvik konusu bölge ile tanımlanır. Hâlbuki sanayi koluna, sektöre verilmiş olsa teşvik, bu sorun çözülür. Bugün teşvik var ama teşvik, hem OSB de faaliyet gösteren firmaya, hem de OSB dışında faaliyet gösteren firmaya var. Bu kesinlikle yanlış! OSB’leri doldurmak istiyorsanız eğer, sanayiciye OSB’yi adres göstermelisiniz. Örneğin, ‘Ben filanca OSB’ye kurulacak fabrikalara makine, yatırım ve işletme teşviki veriyorum’ diyeceksiniz. Yoksa o OSB atıl durmaya devam eder.

Son olarak, eklemek istedikleriniz neler?
Sanayici çalışacak ama sanayici ile beraber emek veren, çalışan insanlarında tatmin edilmesi, sürdürülebilir yaşam koşullarına sahip bir ücretle, geleceğinden endişe etmeden yaşaması gerekir. Bu tarz bir sanayi şeklinin Türkiye de hayat bulmasını temenni ediyorum.

Haberin Fotoğraf Galerisi

HAVA DURUMU
İSTANBUL
İstanbul
PİYASALAR
  Alış Satış
DOLAR 3,8792 3,8862
EURO 4,576 4,5842
STERLİN 5,1236 5,1503
ALTIN
ANKET

                 Sonuçları gör.